Interzicerea Centralelor Termice în 2026: Zvon sau Realitate?
În ultimii ani, au apărut tot mai multe discuții cu privire la posibilitatea interzicerii folosirii sau montării centralelor termice, ca măsură de reducere a poluării.
Până acum nu a fost oficializată o interdicție în acest sens la nivel național și european.
Au apărut însă diverse modificări privind subvențiile puse la dispoziție și noi restricții puse în discuție pentru construcțiile noi.
În articolul de astăzi, Blog de Instalații iti pune la dispoziție cele mai noi informații cu privire la acest subiect.
Vă voi oferi răspunsuri clare la nenumăratele întrebări apărute în jurul acestei dileme pentru ca voi să fiți informați și să știți în ce măsură veți fi sau nu afectați de noile modificări.

Sunt interzise centralele termice în Uniunea Europeană?
Cele mai recente directive oficiale cu privire la performanța energetică a clădirilor nu includ interzicerea utilizării centralelor pe gaz.
Singurele modificări devenite oficiale până în acest moment se referă la decizia unor state din Uniunea Europeană de a renunța la alocarea subvențiilor pentru instalarea centralelor pe combustibili fosili.
Deși există încă discuții privind eliminarea posibilității montării acestora din locuințe pe termen lung, în 2026 acest lucru încă nu este valabil.
Există restricții în România privind centralele termice?
În 2026, centralele pe gaz pot fi instalate în continuare în locuințe.
Specialiștii în politici energetice au clarificat deja zvonurile ce au stârnit îngrijorare în rândul utilizatorilor cu privire la riscul de a le fi interzisă utilizarea centralelor termice în locuințe.
Cea mai recentă directivă europeană, transpusă și în legislația din România prevede doar obligativitatea îndeplinirii unor anumite cerințe de construire în cazul clădirilor noi, începând cu anul 2030.
Acestea au scopul asigurării performanței energetice foarte ridicate în cazul noilor construcții prin renunțarea treptată la sistemele de încălzire alimentată cu combustibili fosili.
Așadar, nu sunt interzise sistemele de încălzire pe gaz din clădirile existente, ci momentan sunt luate în calcul modificări doar cu privire la noile construcții.
Prin intermediul acestora, autoritățile au în vedere eliminarea treptată a combustibilor fosili utilizați pentru încălzire și răcire, cu termene finale precum anul 2040 puse în discuție în normele oficiale.

Îmbunătățirea performanței energetice a clădirilor
Deși s-a discutat mult în mediul online despre interzicerea completă a montării și folosirii centralelor pe bază de combustibili fosili, discuțiile și normele oficiale din 2026 se concentrează momentan doar pe stabilirea unor măsuri pentru îmbunătățirea performanței energetice a clădirilor.
Implementarea acestora este una treptată, cu anumite termene luate în calcul pentru perioada 2030-2040.
Uite care sunt principalele măsuri discutate până acum la nivelul Uniunii Europene, cu impact și la nivel național:
- Fiecare membru al Uniunii Europene va stabili și adopta propriul sistem de măsuri pentru reducerea consumului de energie primară pentru clădirile rezidențiale noi. Reducerea avută în vedere este de 16% -22% în perioada 2030-2035.
- Fiecare stat are libertatea de a alege ce clădiri vor fi vizate pentru aplicarea măsurilor necesare obținerii acestor traiectorii propuse.
- A fost pusă în discuție necesitatea renovării clădirilor cu cele mai slabe performanțe energetice, cu scopul ca cel puțin 55% din scăderea consumului de energie primară să fie obținută în acest mod.
- Până în 2030, este vizată renovarea a 16% dintre acese clădiri, urmând ca procentul să crească cu până la 26% până în 2035.
- Se dorește stabilirea unor măsuri la nivelul fiecărui stat membru care să permită înlocuirea combustibilor fosili utilizați pentru încălzire și răcire în noile construcții până în 2040.
- Sunt avute în vedere modificări necesare la nivelul standardelor de construcție astfel încât noile clădiri să fie proiectate pentru tehnologie solară. Scopul propus este ca acestea să permită plasarea pe acoperiș a instalațiilor fotovoltaice sau termice solare.

Modificări la nivelul subvențiilor pentru centrale termice
Conform legislației actuale din acest an, subvențiile de la stat pentru achiziția și instalarea centralelor termice pe bază de combustibili fosili au fost eliminate.
La nivelul Parlamentului a fost permisă însă opțiunea alocării unor stimulente financiare locale pentru următorii 2 ani în situații specifice.
Acestea se referă strict la imobilele care au fost racordate la puncte termice înainte de a fi dezafectate.
În continuare se acordă ajutoare sociale sub forma subvențiilor la facturile lunare pentru cetățenii cu venituri reduse. Acestea pot fi obținute prin intermediul primăriilor.

Interzicerea centralelor termice la nivel local
Pănă acum au apărut câteva modificări oficializate de către anumite administrații la nivel local cu privire la montarea centralelor termice.
Administrațiile din două orașe din țară, Cluj-Napoca și Sfântu Gheorghe au decis la nivel local interzicerea montării centralelor individuale pe gaz în blocurile nou construite.
În autorizația de construire a blocurilor noi pentru aceste zone este prevăzută condiționarea construcției acestora cu o singură centrală pentru tot blocul.
Prin urmare, aceste decizii efectuate la nivelul administrațiilor locale din Cluj-Napoca și Sfântu Gheorghe nu afectează utilizatorii actuali de centrale termice pe gaz.
Acestea prevăd înlocuirea sistemelor individuale de încălzire cu un sistem similar care să deservescă întreg blocul, condiționare valabilă doar în cazul construcțiilor noi.

La final
Așadar, ceea ce se poate spune clar este că nu există nicio interdicție oficială în acest moment cu privirea la folosirea centralelor termice la nivel național.
Oficial se discută doar despre diverse norme ce prevăd măsuri prin care statele membre ale Uniunii Europene sunt încurajate să exploreze și să adopte tehnologii ecologice de încălzire a locuințelor.
Focusul principal al măsurilor de reglementare a eficienței energetice a clădirilor este reprezentat de construcțiile noi.
Astfel, utilizatorii actuali ai centralelor termice nu sunt vizați încă de aceste măsuri noi ce sunt avute în vedere pentru adoptare și implementare în perioada 2030-2040.
Dar mai este ceva de stiut despre schema de montaj la centralele termice pe gaz. Intra sa vezi acest articol ca sa intelegi mai bine cum se monteaza o centrala termica.

